Сензори за ухо за мониторинг на жизнените параметри
Кистлерхофщрасе 60, 81379, Мюнхен, Германия
Интервю с Д-р Йоханес Кройцер, CEO, cosinuss°
Сензорите предлагат практически решения за гъвкаво измерване на данни. Този от cosinuss° се носи директно в ухото и предлага прецизно наблюдение на жизнените параметри.
В интервю за MEDICA.de д-р Крузер обяснява предимствата на носителя, който прави измервания в ухото.
Как работи технология Earconnect™, използвана от Cosinuss One?
Д-р Йоханес Кройцер: Използваме установени стандартни методи за измерване като плетизмография, инфрачервена връзка за измерване на температура и контактни термометри. Тъй като нашето устройство е поставено в ушния канал, можем да събираме много добри данни от измерванията. По принцип използваме стандартни процеси, които са миниатюризирани и оптимизирани за нашите приложения, така че консумацията на енергия също е значително по-ниска.
Какви са предимствата на тези сензори като фитнес тракер в сравнение с други такива?
Д-р Кройцер: Въпреки че разполагаме с оборудване, което се продава във фитнес сектора, фокусът ни е върху медицинските технологии. Ние предлагаме сензорите в зоната на фитнес потребителите от четири години. Предимството им е, че те са много по-удобни за носене, отколкото колан за гърди, но все пак измерват със същата точност. На спортното поле не е възможно да се получат данни с тази точност с други средства за носене, като Смарт часовник.
Какво може да се измери с устройството?
Д-р Кройцер: Стандартните параметри включват сърдечната честота, телесната температура, насищането с кислород в кръвта (SPO2) и дихателната честота. Това са основните параметри, от които могат да се получат други параметри като ниво на стрес или умора. Всички тези параметри се основават на променливостта на сърдечната честота (HRV). След това се включват други променливи в медицинския план, за да се използват като система за ранно предупреждение.
Примерна ситуация, в която се използва устройството ни, би била след злополука. Когато пациентът е приет в клиниката, за оценка на състоянието му се използват различни параметри. Тук сензорите могат да се използват за проверка на кислородното насищане или температурата на пациента.
Как се управляват и оценяват данните?
Д-р Кройцер: В спортната среда cosinuss° one може да бъде директно свързан като сензор към вашия смарт часовник или фитнес приложение. В клиничната или медицинската среда данните могат да бъдат изтеглени в приложение, така че да бъдат достъпни локално от пациента или потребителя.
Една цел за бъдещето е данните да могат да се съхраняват и върху самия сензор. Това ще позволи на сензора да работи автономно и да записва данни през целия ден, които след това да бъдат синхронизирани и изтеглени с мобилен телефон.
Как интегриран изкуственият интелект в устройството и управлението на данни?
Д-р Кройцер: Използваме AI за разработване на алгоритми. Пускаме необработените данни към сървъра и след това прилагаме алгоритми, използващи машинно обучение, след което отново прилагаме оптимизирания алгоритъм към сензора. В същото време изпълняваме алгоритми върху събраните данни за откриване на модели. Въпреки това, поради регулаторните одобрения в областта на медицината, всичко това е все още много експериментално.
Какви са плановете за бъдещето?
Д-р Кройцер: Вече сме сертифицирани като компания според 13485, тоест като компания за медицински технологии. За да се възползваме максимално от времето до сертифициране, ние продадохме нашите продукти в спортния и потребителския сектор. Това също доведе до бърз процес на обучение и някои по-нататъшни развития, тъй като успяхме да получим директна обратна връзка от потребителите. Въпреки това, фокусът ни е върху медицинската технология и тук дистанционният мониторинг на пациентите ни държи заети. С нашия датчик пациентът вече не трябва да стои в болницата, но може да се прибере по-рано или да бъде приет, когато има най-голям смисъл.
Тенденцията в клиниките е, че пациентът може да стане самостоятелно в деня след операцията и да се разхожда в следващите дни. Доказано е, че колкото по-рано се мобилизира пациентите, толкова по-добре се чувстват и по-бързо се възстановяват. Точно това е мястото, където нашите сензори могат да се използват. Пациентът може да бъде наблюдаван и в същото време да се движи из болницата. Сензорът поддържа нещо като преходно решение между интензивното отделение и нормалното отделение.
Какви са алтернативните области на приложение за технологията?
Д-р Кройцер: Има много различни възможни приложения за сензора, например в спасителните служби. Възможна ситуация би била спасяването на заклещен човек в инцидент. В този случай винаги трябва да се вземе решение дали съответното лице трябва да бъде спасено бързо, т.е. пожарникарите отварят автомобила бързо с риск пациентът да загуби краката си, но да оцелее, или да го отворят по-постепенно и той да запази крайниците си. Но докато не знаят как се справя пациентът, те не могат да вземат такова решение. Тук нашият сензор може да бъде просто поставен в ухото. Тогава фелдшерите имат поглед над ситуацията и могат да видят колко стабилен е човекът.
Тази гъвкавост е едновременно доброто и лошото в нашата технология, защото има смисъл да се използва навсякъде. Като малка компания не можем да предложим решение за всичко наведнъж и е много трудно с такива огромни пазари да мислим върху какво искаме да се съсредоточим в последствие.
Източник: MedicalExpo
Коментари
Публикуване на коментар