Интелигентен, евтин респиратор, самонастройващ се към собственото дишане на пациента

Georgia Tech
Atlanta, GA, USA


Поради общото очакване респираторите да изпаднат в сериозен недостиг, много екипи по света са разработили прости такива, използващи маски с клапанни торбички (AmbuBags), за да изпомпват въздух вътре и извън белите дробове.

Повечето от тях не осигуряват нюансиран контрол на настройките на вентилацията, като съотношение на вдишване и издишване и налягане в белите дробове.

Екипът на Georgia Tech скоро представи прототип на преносим авариен вентилатор, предоставящ на клиницистите възможност за управление скоростта на дишане, обема на приливите, съотношението на вдишване и издишване, както и прилаганото налягане върху белите дробове. Самото дишане на пациентите може да задейства устройството, за да подпомогне за вентилиране със същата естествена скорост, с надеждата за подобрение на резултатите.

„Основната ни цел е да дадем на клиницистите контрол върху ключовите параметри, за да се гарантира безопасността на пациентите и да се подобри функционалността на респираторите“, заяви Девеш Ранджан, професор и сътрудник в училището по Механичен Инженеринг "Джордж У. Уудруф" в Georgia Tech. „След като системата се инициализира, малък бордови компютър поддържа зададените стойности, управляващи дишането без надзор. Сензорите и компютърът осигуряват повече контрол и наблюдение в реално време за лекари и друг медицински персонал.“

Новото устройство, наречено Open-AirVentGT, е проектирано да се произвежда, използвайки често достъпни електронни, механични и компютърни компоненти. Ядрото на системата е евтин компютър Raspberry Pi, свързан с редица сензори и моторизирана система за изстискване на маската на клапанната торба.

Всичко това бе постигнато за около три седмици и екипът продължава да работи спрямо това, устройството им да премине процедурите за спешно одобрение, които FDA и други регулаторни агенции вече прилагат.

„Искахме да разполагаме с лесно снабдяващи се материали и да използваме компоненти, които могат да бъдат лесно заменени при необходимост.“, заяви Гокул Патиконда, докторант и ръководител на проекта. „Веригите за доставки са различни в различните части на света, затова искахме дизайнът да бъде модулен и с лесно взаимозаменяеми части.“

Източник: MedicalExpo


Коментари

Популярни публикации от този блог

Smart-пръстен, който засича настинка преди да я почувствате

Какво представлява Лазерната терапия за Кучета и Kак действа?

Как да изберем правилната кушетка за масажи